Aya Yorgi Kilisesi Büyükada 23 Nisan Reviewed by Momizat on . [caption id="attachment_3615" align="alignnone" width="650" caption="Aya Yorgi kilisesi"][/caption] Aya Yorgi Kilisesi 23 nisan ulusal egemenlik bayramının kutl [caption id="attachment_3615" align="alignnone" width="650" caption="Aya Yorgi kilisesi"][/caption] Aya Yorgi Kilisesi 23 nisan ulusal egemenlik bayramının kutl Rating: 0
You Are Here: Home » DUNYA » BILGI » Aya Yorgi Kilisesi Büyükada 23 Nisan

Aya Yorgi Kilisesi Büyükada 23 Nisan

Aya Yorgi kilisesi

Aya Yorgi kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi

23 nisan ulusal egemenlik bayramının kutlanması ile birlikte bir kutlamada Büyük ada’da kutlanıyor. Yüz binlerce insan hacı olmak için Aya yorgi kilisesini ziyaret ediyor. Muhteşem bir kalabalık ve rengarenk ipler ile Aya yorgi yokuşunu donatan insanlar Aya yorgi kilisesinin kuruluşunu 23 nisan’da büyükada kutluyor.

Hıristiyanların inanışına göre; Aya Yorgi’ye yürüyerek çıkan insanların ulaşmış olduğu yarı hacılık mertebesi, Efes’te bulunan Meryem Ana’nın evini ziyaret ederek tamamlanmaktadır.

Aya Yorgi kilisesinin inşa ediliş tarihi patrikhane kayıtlarına göre 1751’dir. 300 yıl önce inşa edilen bu küçük kilise, şapel ve dua yeri eski kilise olarakda bilinir. Aya yorgi iki katlı, kiremit örtülü küçük bir yapıdır. Tepede çan kulesinin arkasındaki kesme taştan yapılmış olan kilise ise yeni Aya Yorgi Kilisesi’dir ve 1905 yılında inşa edilmiş, 1909 yılında kullanıma açılmıştır.

 

 

About The Author

Web Designer

Medya Tuccarı Kurucusu aynı zamanda haber koordinatorü.

Number of Entries : 231
Scroll to top
Yandex.Metrica